За нас в президентската институция няма разлика между българите, които живеят на територията на България, и българските общности зад граница. Смятам, че България, като страна член на Европейския съюз (ЕС) е достатъчно силна, има достатъчно силни лостове в ръцете си, за да може да защити всяка една българска общност зад граница, особено в т.нар. исторически диаспори, които, за съжаление и днес, в 21 век, една част от тях, са подложени поне на опити за асимилация. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова в Кюстендил, където участва в кръгла маса „Българите на Балканите отвъд границата след 1878 г. Кодът на оцеляването“. Събитието се провежда под патронажа на вицепрезидента.
Убита от бракониери кошута е намерена в нива в землището на село Осеновец, община Венец, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Шумен.
Сигналът до полицията за намерената мъртва кошута без бутове, плешки и рибици е подаден от лесничей в държавно ловно стопанство вчера сутринта. Според него бракониерите са убили кошутата в рамките на периода от 18 ноември до 8:00 часа на следващия ден, уточняват от пресцентъра на полицията в Шумен.
Извършен е оглед. Образувано е досъдебно производство за отстрел на дивеч без надлежно разрешително, допълват от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Полицаи задържаха двама мъже, докато разфасоват благороден елен в землището на шуменското село Градище на 9 септември. Убит благороден елен бе открит край село Градище и в края на юли.
Мъж на 65 години от Лом е задържан за нарушение на заповед за незабавна защита от домашно насилие, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана.
Към 22:18 часа снощи жена на 66 години от Лом се обадила на телефон 112, че 65-годишният й съпруг е нарушил съдебна заповед за незабавна защита, която му забранявала да се доближава до нейното жилище, месторабота, както и до местата й за социални контакти и отдих. Пристигналите на място полицаи установили в дома на жената бившият й съпруг, който бил в явно нетрезво състояние. Нарушителят е задържан за денонощие, уведомена е прокуратурата. По случая е разпитан свидетел и е започнало разследване по член 296 от Наказателния кодекс.
От Областната дирекция на МВР в Монтана съобщиха , че през миналата година полицията е работила по 92 случая на домашно насилие, а от началото на тази – по 86 случая. За повечето от тези
Светлините на коледната елха в Перник ще бъдат запалени на 6 декември, съобщи секретарят Мартин Жлябинков. Той каза още, че тази година е избрано ново място за Коледния базар и елхата.
Традиционният базар тази година няма да бъде подреден на Централния градски площад „Кракра Пернишки“, а в пространството пред Общинския комплекс „Дворец на културата“, обясни Жлябинков. Там ще бъде позиционирана и елхата, върху фонтана, който е покрит и зазимен, уточни той. Ще бъде изградена специална платформа, на която ще бъде поставена, ще бъде обособено и място за снимки. „Около нея ще бъдат подредени и дървените къщички за базара. Смятаме, че новото място ще даде един нов облик и уют", отбеляза секретарят на Община Перник.
Усилено върви подготовката, а и монтажните дейности по коледната украса в града, каза още той. Улица „Търговска“, Централ
Има покана за среща към "Продължаваме промяната – Демократична България", подписана от Бойко Борисов, потвърдиха от ГЕРБ.
Това е станало вчера след заседанието на парламента, уточниха от пресцентъра на партията.
И петият опит депутатите да изберат председател на 51-вото Народно събрание приключи вчера неуспешно. В хода на разискванията отношение взе и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той заяви, че няма да оттегли номинацията на Рая Назарян, с което отговори на призива на съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков преди началото на заседанието ГЕРБ-СДС да оттегли номинацията си.
Седем точки са включени в предложения дневен ред на редовното заседание на Общински съвет – Мизия, става известно от публикуваната покана в сайта на общинската администрация.
Докладни за изготвяне на три пазарни оценки ще разгледат съветниците. Кметът на общината Валя Берчева посочва в докладните, че за трите имота (два в Мизия и един в Крушовица) има заявен интерес за закупуване. С предложенията на кмета ще се актуализира и Годишната програма за управление и разпореждане с общински имоти.
Съветниците ще обсъдят актуализация и на капиталовата програма и ще коментират докладна на кмета на с. Софрониево Демира Димитрова. В докладната си тя посочва, че селото трябва да разполага с делегиран бюджет и да има заделени средства за капиталови разходи.
Проектът изследва българските общности на Балканите от миналото до наши дни с открояване на съвременните проблеми и перспективи. Събитието, в което участват представители на българската общност от балканските държави, се организира в рамките на проекта „Българите на Балканите отвъд границата след 1878 г. Кодът на оцеляването“ към Фонд „Научни изследвания“ – Министерство на образованието и науката. Ръководител на проекта е проф. Боряна Бужашка от Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), с участието на преподаватели от висшето учебно заведение и изследователи от Института за исторически изследвания при Българската академия на науките.
„Ние ще чуем днес представителите на всички общности, целта е освен да се запознаем с проекта на колегите от УниБИТ, който си поставя изключително амбициозна задача и неслучайно е наречен „Код на оцеляването“, да чуем и представителите на тези общности, за да видим с какво може да помогне българската държава и да видим и реалните проблеми. Много стари са проблемите, които имаме с българската общност специално в Сърбия – проблемите с българските учебници, избягване на наименованието български език, шопския език, но винаги съм склонна да мисля, че недостатъчно правим, не сме достатъчно активни и в България“, допълни Йотова.
Проблемът за това кой и как отговаря за правата и интересите на нашите общности е стар и за съжаление при нас този въпрос е разхвърлян в няколко институции, въпреки опитите им за координиране помежду им, каза вицепрезидентът. „Специалното внимание естествено е насочено към изпълнителната власт, а личното ми мнение е, че там има още много какво да се желае, в тази област“, каза Йотова.
В отговор на журналистически въпрос вицепрезидентът призова хората да отидат да гласуват на предстоящите избори, за да се намали „влиянието и на купения и на корпоративниа вот, и на политическите влияния“. Виждате, че всеки ден има полицейски акции, задържат се хора, но за съжаление, те не стигат дотам, докъдето трябва – поръчителите и онези кръгове, които си плащат, за да бъдат избирани", каза още Йотова.
„Това правителство е най-малкото правителство на президента", каза вицепрезидентът по повод служебното правителство. „Ако беше такова, сигурно щях да знам като ме питате за назначения", добави тя.
В област Плевен през миналата седмица са регистрирани 44 пътнотранспортни произшествия. От тях девет са тежки с 12 ранени. При нито един от пътни инциденти няма загинали. Това съобщи днес на брифинг регионалният говорител на Областната дирекция на МВР (ОД на МВР) в Плевен старши експерт Мариана Цветкова.
Тя посочи, че за отчетения период активно е работено по противодействие на престъпленията, свързани с управление на моторни превозни средства след употреба на алкохол и наркотични вещества. Регистрирани са 11 престъпления, като девет шофьори са засечени да управляват автомобилите си след употреба на алкохол, от тях трима са с над 1,2 промила. Двама са шофирали след употреба на наркотици.
През изминалата седмица служителите с полицейски правомощия по контрола на пътното движение са съставили 207 акта за установени административни нарушения и 689 фиша, допълни Цветко
Общинският съвет в Несебър настоява за ликвидация на медицинския център "Д-р Д. Пеев" ЕООД в курортния комплекс Слънчев бряг, стана известно на днешното заседание на институцията. Днес съветниците гласуваха на следващото заседание да бъде внесена докладна записка за вземане на решение за ликвидацията на здравното дружество и избор на ликвидатор. Решението бе прието с 13 гласа "за", трима "против" и един "въздържал се".
Общинският съвет реши още временно част от общинската сграда, където се намира медицинският център, да бъде предоставена на Филиала за спешна медицинска помощ, както и да се проведе конкурс за отдаване на останалата част от сградата, обслужващите гаражи и складове под наем.
Мотивите за това решение са, че при извършен одит за финансово-икономическото състояние на медицинския център са установени редица нарушения на финансовата дисциплина, при отдаването по
Турската митническата администрация възстанови в 0:50 часа след полунощ днес трафика на тежкотоварни камиони през границата с България при граничния контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево - Капъкуле", след като той бе прекъснат от 21:00 часа на 16 ноември, което бе планирано заради въвеждането на фаза 5 на европейската система за транзит NCTS. Това съобщиха официално от Агенция "Митници".
Прекъсването на обработката през най-големия сухоземен граничен пункт в Европа - Капитан Андреево, доведе до огромни опашки, които снощи по информация на областния управител на Хасково Мехмед Атаман бяха с дължина близо 40 километра по магистрала "Марица".
Първо в 0:20 часа е възстановена обработката на тировте в посока Турция, а влизащите у нас тежки превозни средства са започнали да преминават в 0:50 часа, уточниха от митницата. Оттам информираха още, че до 6:00 часа тази сут
През тази нощ в София са извършени обработки със смеси срещу заледяване и почистване на сняг. На терен във всички 24 райони на Столичната община са работили 171 снегопочистващи машини, като първите обработки са започнали от планинските райони „Витоша“ и „Овча купел“, където валежите са били по-интензивни. Това съобщиха от пресцентъра на Столична община, като информацията за обстановката в София е към 6:30 часа.
Обработките в столицата продължават с разпръскване на смеси срещу заледяване. Обработени са улици и булеварди, по които се движи градският транспорт, стръмни участъци и мостове, основни улици в кварталите, общински пътища и Южната дъга на Околовръстен път. В Природен парк „Витоша“ са извършени обработки с пясък и избутване на сняг на двата пътя – кв. „Драгалевци“ – хижа „Алеко“ и кв. „Бояна &nd
Трафикът на камиони по магистрала "Марица" към Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" вече е нормализиран. Към тази сутрин вече няма опашки от товарни автомобили, които престояват на пътното платно в очакване да пресекат границата, съобщи началникът на КАТ - Хасково Димо Чобанов.
Кризата с движението започна от 16 ноември, когато Турция спря временно обработката на камиони на пункта "Капъкуле" заради плановото въвеждане на етап пет на европейската система за транзит NCTS. Трафикът бе възстановен на 18 ноември в 0:50 часа след полунощ. В резултат на мярката по аутобана "Марица" обаче се образуваха опашки от тирове, които в някои моменти достигнаха 40 километра преди "Капитан Андрево".
Преди два дни "тапата" от тежки превозни средства започна да намалява.
В същото време за последното денонощие до 8:00 часа тази сутрин на ГКПП "Капита